Preporučljivo je prati pelene 2-3 puta nedjeljno, mada možete i svaki dan. Zavisi od broja pelena kojima raspolažete i potrebama za njihove zamjene. Ukoliko raspolažete sa 30-40 pelena i odgovarajućim brojem umetaka, možete opuštenije koristiti pelene bez čestog pranja i sušenja. Dodatni faktori koji utiču na učestalost pranja pelena je klima i budžet.
Broj pelena koje perete u jednom trenutku variraće od vašeg načina života i rutine pranja. Kako vaša beba raste možda ćete rjeđe prati i to sa drugim vešom.
Koristite efikasan i blag deterdžent i izbjegavajte domaće sapune, a nikako izbjeljivače i omekšivače jer oni izazivaju nakupljanje naslaga na peleni koja smanjuje upijajuću moć pelene.
Preporučljivo je pranje sa pretpranjem u mašini. Tako se temeljno operu. Može se deterdžent staviti u oba, ili samo u glavno pranje, a pretpranje bez deterdženta.
Pelene se obično peru na 60° C, mada neki materijali zahtijevaju pranje na 40° C. Možete povremeno, npr. jednom mjesečno oprati na 90° C one pelene koje nemaju zaštitinih slojeva. Pranje na visokoj temperaturi će skratiti vijek trajanja vaših pelena i ušivenih lastika u njima.
Ukoliko je bebina koža osjetljiva ili ste stavili jače deterdžente, preporučljivo je uključiti dodatno ispiranje.
Imajte u vidu da je temperatura našeg tijela oko 37° C što znači da bakterije nesmetano žive do te temperature. Zato je potrebno prati robu najmanje na 40° C, a većina bakterija se ubija na 60° C.
Povremeno (preporučuje se jednom mjesečno) trebate očistiti svoju mašinu. Kako biste osigurali da se bakterije ne zadržavaju u veš-mašini, preporučuje se da je barem jednom mjesečno uključite da radi na 90° C, bez veša u njoj uz vrlo malo deterdženta u prahu.
Ima i drugih načina za čišćenje mašine, npr. sodom i sirćetom, izbjeljivačem ili drugim sredstvima, možete se odlučiti po sopstvenoj procjeni.
Powered by Froala Editor