Prve ekološke moderne platnene pelene i ulošci proizvedeni u Crnoj Gori!            Proizvodi su oslobođeni plaćanja PDV-a (Pravilnik o primjeni zakona o PDV-u, član 24)          

Imate li hrabrosti da se suočite sa drugačijim mišljenjima?

Uobičajeno mišljenje našeg okruženja je da se za bebu koriste jednokratne pelene. To se već pretvorilo u kolektivnu naviku, jer nije bilo kvalitetne alternative.

Da li imate hrabrosti da se suočite sa mišljenjem koje nije uobičajeno i razmotrite mogućnost korišćenja platnenih pelena za vašu bebu?

Hoćete li dalje da istražujete ili odmah da odaberete platnene proizvode?

Ranije nijeste imali alternativu, ali sada je alternativa stigla u vidu platnenih pelena kompanije „Lakisan“ za lak san i aktivan dan vaše bebe i vas.

Evo još pitanja koja će vas navesti na razmišljanje i racionalno zaključivanje.

Pitanja za žene koje još nijesu imale iskustva sa pelenaštvom (buduće mame) ali i one koje su već koristile jednokratne pelene za bebe (sadašnje mame):

- Da li ste ikada pomislili imaju li jednokratne pelene alternativu?
- Da li vas plaši pomisao kako oprati ukakanu pelenu?
- Jeste li razmišljali šta je uz vašu bebu 24 sata na dan i to par godina?
- Znate li od čega su napravljene jednokratne pelene, piše li na pakovanju?
- Da li ste čuli za „široki povoj“?
Pitanja za žene koje su imale iskustva sa pelenaštvom (sadašnje mame), a imaće ponovo (buduće mame):

- Jeste li izračunali koliko koštaju jednokratne pelene za čitav period pelenaštva?
- Je li osjetile paniku ako ste zaboravili da kupite pelene?
- Kad je vaše prethodno dijete naučilo da traži nošu?

Navikli ste da mislite ovako o jednokratnim pelenama:

- bacite ih nakon upotrebe i nema šta da perete (ako nemate grižu savjesti šta se dalje dešava sa njima);
- beba ima osjećaj suvoće zbog gela nepoznatog porijekla u njihovom sastavu (ako ne brinete o uticaju na bebino zdravlje);
- više upijaju zbog nepoznatih hemijskih procesa koji se dešavaju u kontaktu pelene sa tjelesnim tečnostima (ako u platnenim stavite manje umetaka);
- imate veći izbor dimenzija (ako vam je naporno da podešavate dimenzije na platnenim);
- jeftinije su po pakovanju

A sada pročitajte drugačije mišljenje – platnene pelene:

- su zdravije za kožu i intimnu zonu;
- omogućavaju „široki povoj“ koji možete podešavati umetcima u pelenu, po dogovoru sa ljekarom;
- prozračnije su i stvaraju manju uparenost, tj. održavaju nižu temperaturu u peleni 1 ;
- pranje i održavanje je vrlo jednostavno, posebno kada nađete svoj stil;
- jeftinije su, jer kad ih jednom kupite možete ih dugo koristiti za jedno ili više djece;
- ekološke su, jer ne stvaraju otpad koji se ne može reciklirati;
- olakšavaju da se djeca ranije navikavaju na nošu;
- uvijek su dostupne, kad jednom kupite ne brinete više;
- ljepše su...

Napisali smo da su platnene pelene zdravije za bebe. Tu tvrdnju temeljimo na dostupnim istraživanjima, ali i na spostvenom iskustvu. Naše unuče je imalo jake pelenske osipe od svih jednokratnih pelena, a kada je počelo da koristi platnene pelene koje smo sami sašili, svi problemi su prestali.

„Pedijatri ukazuju na brojne opasnosti kojima su izloženi mali korisnici jednokratnih pelena, a koje se kreću od isušivanja kože, pa sve do mogućeg steriliteta u budućnosti.

U pelenama ima pedesetak supstanci, od koji su tri posebno opasne. Natrijum poliakrilat je jak apsorbens, koji se u kontaktu sa vodom pretvara u gel, a može se naći u obliku mekanih komadića na bebinoj guzi. Drugi, i verovatno najopasniji, je dioksin. On je visokotoksičan i označen kao uzročnik spontanih pobačaja i genetskih promena. Tribultitin, koji se pored pelena koristi i u proizvodnji tekstila, dokazano je otrovan i ima dejstvo slično hormonima.”

(https://centarzaprirodnumedicinu.com/razonoda/saznajte-vise/moderne-pelene-ostavljaju- posledice-po-zdravlje-beba/ )


Borci za vraćanje platnenih pelena često se pozivaju na ilustrativno njemačko iskustvo: „Prije pada Berlinskog zida jednokratne pelene koje su se široko koristile u Zapadnoj Nemačkoj, mamama sa druge strane zida su bile nedostižne.

Istovremeno, gljivične infekcije, poznate kao pelenski osip u bogatijoj zemlji imale su razmjere epidemije, a sa druge strane su bile nepoznate.


Kada su i siromašnijim roditeljima postale dostupne, pelenski osipi i ekcemi su se nezaustavljivo širili i teritorijom nekadašnje Istočne Nemačke.”


Francuska Nacionalna agencija za sigurnost hrane, okoliša i zdravlja na radu – ANSES napravila je analizu najprodavanijih marki jednokratnih pelena u Evropi i pronašla “38 hemikalija koje predstavljaju vrlo ozbiljne rizike koji mogu uticati na bebe”. Agencija procjenjuje da bi više od 14 miliona evropske djece moglo patiti od potencijalno vrlo ozbiljnih, promjenjivih i latentnih bolesti koje utiču na njihovo zdravlje tokom života, poput raka, endokrinih poremećaja, reproduktivnih toksičnih učinaka itd;
(https://stav.ba/vijest/francuska-tvrdi-toksicno-90-pelena-koje-se-prodaju-u-evropi/10849; https://www.anses.fr/en/content/anses-recommends-improving-baby-diaper-safety )

„dodaje da savremeni roditelji koriste jednokratne pelene iz praktičnih razloga, ali i da se zahvaljujući ogromnom novcu koji se vrti u prometu te vrste robe, informacije o štetnosti teško probijaju do šire javnosti.” (Moderne pelene ostavljaju posledice po zdravlje beba! – centarzaprirodnumedicinu.com)